Bővebben a reflexológiáról

Egyiptomi stílusú festmény. Talpmasszázst ábrázol.
Mi az a reflexológia?

A reflexológia ősi hagyományokra épülő természetgyógyászati módszer, melynek lényege, hogy a reflexzónákon (pl. a talpon) kifejtett ingerhatás visszahat a szervezet egészére, beindítja a szervezet öngyógyító folyamatait, és így képes visszaállítani az egyensúlyi állapotot, ezáltal a gyógyulást. Egészségünk megőrzésére, betegségek kialakulásának megelőzésére, illetve már kialakult betegségek gyógyítására egyaránt alkalmas szelíd gyógymód, nincsenek káros mellékhatásai, bárkin alkalmazható, korra és nemre való tekintet nélkül.

Egymásra rakott kövek a vízparton
Mire hat a talpreflexológia?

Két talpunkon megtalálható az összes szervünk kivetülése, a reflex-zónák masszírozásával javul az egyes szervek, így az egész szervezet működése.

A talpreflexológia:

- harmonizálja az idegrendszer működését
- azonnal beindítja a szervezet méregtelenítő folyamatait
- erősíti az immunrendszert
- harmonizálja a vérkeringést és a nyirokkeringést
- elősegíti a hormonrendszer, az emésztőrendszer és a vizeletkiválasztó rendszer megfelelő működését
- javítja a nemi szervek, a mozgásszervek és az érzékszervek működését
- feszültséget old, ellazít, gyógyítja a testet és a lelket is

A talp reflexzónái
Szerv-zónák a talpakon

A kép magáért beszél.

Régi vekker óra
Milyen gyakran járjunk talpreflexológia kezelésre?

A szervezet felborult egyensúlya, rossz működése, már kialakult betegségek esetén nagyon fontos a rendszeresség, általában heti 1-2 talpmasszázs javasolt, kúraszerűen, több héten át. Ha szeretnénk megelőzni a betegségek kialakulását, megerősíteni immunrendszerünket és karbantartani, harmonizálni egész szervezetünk működését, akkor kéthetente vagy havonta egyszer érdemes talpmasszázsra járni. Szervezetünk jelezni fogja, hogy milyen rendszerességet igényel.

Egészséges test
Mire számíthatunk talpreflexológia kezelés közben és után?

A kezelés időtartama 40 perc, illóolajos lábfürdő előzi meg. A masszázs krémmel vagy olajjal történik, masszázságyon fekve vagy félig ülő helyzetben. Közben relaxáló zene szól, lehet pihenni, aludni, de akár beszélgetni is. A talpmasszázs általában nagyon kellemes érzés, nem csak a testnek, a léleknek is. Előfordul, hogy némelyik zóna érzékenyen reagál a nyomásra, nem cél, hogy elérjük a fájdalomküszöböt, de a még elviselhető úgynevezett "kellemes fájdalom" jótékonyan hat.

Relaxált, nyugodt, kiegyensúlyozott állapotba kerülünk talpmasszázs után és sokkal többet mosolygunk, mint előtte 🙂 Általában sokkal nyugodtabban alszunk. A talpmasszázst követő napokon több az energiánk, tele vagyunk tettvággyal és pozitívabbak a gondolataink.

A szervezet méregtelenítő folyamatai azonnal beindulnak talpmasszázs után, ezért néhány "kellemetlen" tünetre is számítani kell, ezek mind azt jelentik, hogy hatékony volt a masszázs:

- a vizelet színe, szaga és mennyisége megváltozhat
- a széklet színe, állaga megváltozhat
- több váladék ürülhet az orrból
- fokozottabban izzadhatunk
- pattanások jelenhetnek meg bőrünkön
- erős fejfájásunk lehet közvetlenül a masszázs után

Lázmérő és gyógyszerek
Mikor jönnek létre betegségek?

Ha a szervezet energetikai rendszerében felborul az egyensúly, megszűnik a harmonikus működés, az életenergiák nem tudnak szabadon áramlani, az áramlásban blokkok keletkeznek, akkor előbb-utóbb megjelenik a betegség. Ennek külső (életmód, környezet) és belső (gondolkodás, félelmek, lelki sérülések) okai egyaránt lehetnek. Szervezetünk minden esetben jelez már az első kis egyensúlyzavarnál, de ezekre a jelekre általában nem figyelünk vagy nem is vesszük észre őket. Mivel az egészség megromlása nem egyik pillanatról a másikra történik, ezért az öngyógyító folyamatokra is időt kell szánni. A türelem, kitartás meghozza az eredményt nem csak fizikai, hanem szellemi és lelki szinten is.

Rózsaszín lótuszvirág
"Ne gyógyítsuk a betegséget, hanem előzzük meg!"

Örök szabály! Nem lehet eléggé kihangsúlyozni vagy túl sokszor ismételni.

Egy kis növény egy maroknyi földben
Mit jelent a holisztika?

„A világban minden mindennel összefügg, egységet alkot.” Lao-Ce

A holisztikus gondolkodásmód a teljességből indul ki, az egészből közelít a részletek felé. A több ezer éves kínai filozófia, a taoizmus tanítása szerint az emberi test a világegyetem kicsinyített mása, az emberi szervezet a kozmosz része és a kozmosz az emberi testben nyilvánul meg. A kozmosz magába foglalja az eget, a földet, a napot, a holdat, a csillagokat, a fákat, a tüzet, a fémet, a vizet, valamennyi állatot és növényt. A csillagok befolyást gyakorolnak a földre és az emberekre. Az emberben zajló testi folyamatokat is azok a törvényszerűségek határozzák meg, melyek az évszakokat, a nappalok és éjszakák ritmusát irányítják. Az ember ég és föld összefonódása.

A szervezet mindig az egyensúlyi állapot megteremtésére törekszik. A kínai gyógyászatban az energiák szüntelen áramlása a központi elv. A holisztikus szemlélet szerint az emberi test, lélek és szellem egységet alkot, nem választható külön, mindegyik hat a másikra, ezért arra kell törekedni, hogy az egyensúly mindhárom területen létrejöjjön.

A reflexológia hatásmechanizmusa
Csendélet törölközővel,virággal, olajokkal

A szervezet minden esetben az egyensúlyi állapot megteremtésére és megtartására törekszik. A reflexzóna masszázs célja az öngyógyító életerők folyamatos aktivizálása. A test különböző részein (talp, tenyér, orr, fül, ajak, szem, arc, nyelv, skalp, has, hát) a szervezet egészének kicsinyített mása található. Ezeken a pontokon jelzi a szervezet, ha valahol felborult az egyensúly és az életerők működése csökkent. Ha zavar támad a szervezet energetikájában, az hatással van a kiválasztási folyamatokra is, ilyenkor a reflexzónákban a salakanyag különböző elváltozások, lerakódások formájában jelenik meg. Minél nagyobb és tömörebb az elváltozás a zónában, annál gyengébb az adott területhez tartozó szerv vagy szervrendszer, annál régebben áll fenn az egyensúlyzavar.

A reflexzóna masszázs során a felvevő csatornákon keresztül (energiapályák – meridiánok, idegvégződések, elektromos csatornák) a nyomás hatására egyszerű reflexet váltunk ki a belső szervekben. A reflex nem más, mint a nyomás-ingerre adott, akartunktól független ösztönös reakció. Az inger hatására elektrokémiai impulzus jön létre, ami eljut a központi idegrendszerbe és ezzel együtt az adott szervhez. Folyamatosan történik az oda-vissza jelzés addig, amíg az egyensúly helyre nem áll az adott szervben. Egy időben történik a változás a központi idegrendszerben, a vegetatív idegrendszerben és az érintett szervekben. Gyakorlatilag az egész szervezetben rezgésminőség változás jön létre, amelynek eredményeként beindul a szervezet öngyógyító mechanizmusa.

Idegrendszeri hatás

A láb reflexzónáinak masszírozásával idegimpulzusokat váltunk ki, melyek a vegetatív idegrendszert érintve áthangolják a belső szervek, izmok, mirigyek működését. Az idegsejtek élő szövetek, de egy időben elektromos csatornák is. Ha károsodnak, sérülésük az idegrendszer működési zavarához vezet, így az üzenetek, reakciók lassabban jutnak el a szervekhez, és így a szervezet összműködésében is zavar keletkezhet.

A reflexológia módszerével, egyszerű reflexhatás segítségével, az idegvégződések stimulációján át meg lehet szüntetni a szervezetben a kommunikációs akadályokat. Az idegi működés szabályozásában így eredményt érhetünk el.

Méregtelenítés

A helytelen táplálkozás, a káros szenvedélyek, a mozgásszegény életmód, a negatív érzelmi hatások, a stressz következtében a sejtekben és a szövetekben felhalmozódnak a mérgező anyagok, ami gátolja az energia szabad áramlását. Normális működés esetén a méreganyagok kiürülnek a méregtelenítő szerveken (máj, emésztőrendszer, vese, tüdő), a testnyílásokon és a bőrön keresztül.

Mérgek lehetnek a szervezet által termelt, de kiürülésre nem kerülő biokémiai anyagok (hormonok, húgysavmaradványok, stb.), a testben felhalmozódó kémiai származékok, melyek a környezetből kerülhetnek be (tartósítószerek, színezékanyagok, gyógyszerek, szennyezett levegő), és a negatív gondolatok is.

Talpmasszázs során hatunk a méregtelenítő szervekre, jobb lesz a vér- és nyirokkeringés, és fokozódik a méreg- és salakanyagok kiválasztása és kiürülése. A lelki mérgektől a test ellazítása és a pozitív energia bejutása révén szabadulhatunk meg.

Vérkeringést befolyásoló hatás

A vérkeringés feladata a sejtek megfelelő oxigén- és tápanyag ellátása, illetve a salakanyagok elszállítása. A rohanó, civilizációs életmód, a helytelen táplálkozás és a stressz hatására a vér pH-ja savas irányba tolódik el, ami az erek beszűküléséhez, az érfalak rugalmatlanná válásához, vérkeringési zavarokhoz és vérnyomásproblémákhoz vezethet.

Talpmasszázzsal hosszú távon biztosítani lehet az erek rugalmasságát, a sejtek jó oxigén- és tápanyag ellátását, a méreganyagok gyors elszállítását és kiürülését. Ezen kívül segíthetjük a talpon levő kristályszerű lerakódások, az idegvégződések mentén felhalmozódó képletek fellazítását és kiürülését. A gravitáció is hozzájárul a blokkok kialakulásához, hiszen a láb a keringés egyik végpontját alkotja, itt kell a vérnek legyőznie a nehézségi erő vonzását, és felfelé kell indítani a vért. A rossz cipő, az ülő, mozgásszegény életmód is rontja a láb vérellátását.

Nyirokkeringést befolyásoló hatás

A nyirokkeringés szervrendszerét a nyirokcsomók és limfatikus szövetek rendszere, valamint a központi és perifériás nyirokszervek alkotják. A nyirokerek a vérerekhez hasonlóan behálózzák egész testünket, fontos szerepet játszanak a méregtelenítésben, a hormonok szállításában, de legfőképpen az immunrendszer naprakész működését segítik elő. Ha a szervezetben lelassul az energiaáramlás és felborul az egyensúly, akkor a nyirokfolyadék megrekedhet, és koncentráltan tárolja a méreganyagokat.

A nyirokrendszer alapos és rendszeres masszírozásával segítjük a méregtelenítést és az immunrendszer működését.

Hormonrendszeri (endokrin-rendszeri) hatás

A hormonrendszer a szervezet kémiai működését szabályozza, a hormonok fontos szerepet játszanak a harmonikus működésben. A hormonokat termelő belső elválasztású mirigyek kölcsönösen hatnak egymásra, ha bármelyik működésében zavar támad, az agyalapi mirigy (hipofízis) hozza létre az egyensúlyt. A hormonrendszer az érzelmeket és a gondolatokat is befolyásolja, ha működése harmonikus, akkor kiegyensúlyozottak vagyunk.

Reflexológiával hatni tudunk a hormonrendszer működésére, a masszázs hatására alulműködés esetén fokozódik, túlműködés esetén csökken a kémiai anyagok vérbe jutása.

Fájdalomcsillapító hatás

A fájdalom a test olyan erős jelzése, ami már nem hagyható figyelmen kívül, az életerő pangására, elzáródására utaló jel. A reflexmasszázs alkalmazásával a szervezet saját fájdalomcsillapító anyagait aktiváljuk, ez az endorfin, ami 5-10-szer erősebb, mint a morfium. A fájdalom helyének és intenzitásának értékelése az agyban történik, a reflexológiával elérhetjük, hogy az agy fokozottabb endorfin termelésre adjon ki utasítást. A „kapuellenőr” („gate control”) elmélet alapján az idegrendszer csak korlátozott mennyiségű érzékszervi hatás lereagálásra képes, a reflexzónákra kifejtett nyomással a szervezetre túl sok információ hat és ezzel kényszerül a fájdalomkapu bezárására, így megszűnik a fájdalomérzet, és a test relaxált állapotba kerül.

Lazító, feszültségoldó, harmonizáló hatás

A stressz kétféle minőségben jelentkezik. A pozitív stressz mindaz, ami segíti a szervezetet alkalmazkodni és az akadályokat leküzdeni, illetve nagyobb teljesítményre ösztönöz. Ilyenkor a szervezet aktiválja a vegetatív idegrendszer szimpatikus és paraszimpatikus részeit egyaránt, az egész szervezet minden sejtje a feladat megoldására összpontosít.

A negatív stressz az, amikor minden apróság gátlást, félelmet vált ki, minden sejtet érint a stresszhelyzet, az egész ember görcsben van. A hosszú távú negatív stressz esetén a szervezetet a kimerülés veszélye fenyegeti. Stresszhatás során a belső és külső tényezők egyaránt számítanak. Pozitív gondolatminták kialakításával és gyakorlásával oldható a belső feszültség, növelhető a stressztűrő képesség.

A talpmasszázs segít a feszültségoldásban, az ellazulásban. Az izmokban felhalmozódott negatív élmények, görcsök oldódnak, a külvilág ingerei eltompulnak, az egész szervezet kiegyenlítődik és feltöltődik energetikailag.

Talpunkon keresztül gyógyulhat az egész testünk?

Testünkben léteznek úgynevezett mikrorendszerek – reflexzónák. Mikrorendszernek nevezzük azokat a területeket, ahol a szervezet visszatükrözi a szervek működési állapotát, az anatómiai rendellenességeket és elváltozásokat, jóval a betegségek megjelenése előtt. A szervezet mindig arra törekszik, hogy ha valamilyen változás történik, azt időben jelezze, ezzel felhívja a figyelmet az aktuális feladatokra, és lehetővé teszi a komolyabb problémák megelőzését. 4 olyan mikroterület van a testen, amelyen a szervezet teljes leképezése látható, ezek: a kéz, a talp, a fül és az írisz. A többi mikroterület (arc, orr, ajkak, fogak, nyelv, has, hát, skalp, Head-zónák) a szervezet részkivetüléseit mutatja.

A makrokozmosz holografikusan képeződik le minden élő egyedben (hologram = az egész leképeződése). A legkisebb részegységek is tartalmazzák a makrokozmosz összes tulajdonságát, minden információját. A makrokozmosz az embert körülvevő világ, a mikrokozmosz maga az emberi test. Mindkettő ugyanazon elv alapján működik. Más szempontból nézve a makrokozmosz az emberi szervezet, a mikrokozmosz pedig a szervezetet alkotó minden egyes sejt.

Minden sejt minden információt tárol az egészre vonatkozóan, a szervezet egyetlen parányi egységében létrejövő változás hatással van az összes többi sejtre és így az egészre is.

A mikrorendszerek – mint rész az egészben – teljes mértékben rendelkeznek az egész szervezetre vonatkozó információkkal, ezért a mikroterületeken jól érzékelhetően megjelennek a szervezetben bekövetkező változások.